Pomník nejslavnějšího českého vojevůdce se má po více než sto letech vrátit na Malostranské náměstí. O návrat sochy rakousko-uherského polního maršála Josefa Václava Radeckého z Radče usiluje nový pražský radní pro kulturu Jiří Pospíšil (TOP 09). Radecký má ale i řadu nepřátel. Mezi nimi i minulé vedení metropole v čele s Piráty.

(...)

O jeho obnovu a navrácení se v posledních letech neúspěšně pokoušejí spolky i někteří politici, přesto se stěhování Radeckého na Malou Stranu nedaří. Asi deset let plánovaná revitalizace náměstí a předláždění okolí sněmovny se nabízelo jako vhodná příležitost, kdy otázku návratu pomníku znovu otevřít. Magistrát pod předchozím primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) si to však podle architektů nepřál. A tak Radecký nakonec do architektonického návrhu na proměnu náměstí zanesen nebyl. V očích některých kritiků je slavný vojevůdce symbolem nadvlády a útlaku Čechů monarchií.

Nový radní pro kulturu a památkovou péči Jiří Pospíšil to podle svých slov chce změnit. Chtěl by pomník po sobě zanechat jako odkaz své práce. S přípravou už začal. O otázce obnovení pomníku hovořil v uplynulých dnech i s ministrem kultury Martinem Baxou z ODS, který podle Pospíšila nápad vítá. Probrat chce Radeckého v nejbližší době i s náměstkem primátora pro územní rozvoj Petrem Hlaváčkem (STAN).

Přečtěte si celý článek na webu Echo24.cz.