V MF Dnes vyšel 2. května 2023 rozhovor s náměstkém primátora Jiřím Pospíšilem, který mimo jiné potvrzuje své odhodlání prosadit navrácení pomníku Josefa Václava Radeckého na Malostranské náměstí:

Kontroverze budí i návrat uměleckých děl, která jsou hodnotná, ale „neprokádrovaná“. Platilo to o Mariánském sloupu, nyní o soše velkého vojevůdce maršála Radeckého. Vrátí se i on?

To, zda maršál Radecký patří zpátky, bude vždy subjektivní pohled občana či politika. Osobně si myslím, a kandidoval jsem s tím také v komunálních volbách, že se maršál Radecký má vrátit zpět na Malostranské náměstí. Mám pro to několik důvodů. Klíčové je, že se jedná o mimořádně hodnotné umělecké dílo bratří Maxů, což nezpochybňují ani odpůrci osobnosti Josefa Václava Radeckého. Vedle sochy sv. Václava jde o jednu z nejhodnotnějších plastik, kterou vytvořili. Prostor by kunsthistoricky a urbanisticky vhodně doplnila. Dnes je Malostranské náměstí prázdné. Auta tam už naštěstí nejsou, potupné parkoviště zmizelo. Ale prostor je mrtvý. Součástí rekultivace Malostranského náměstí má být nejen doplnění zeleně, stromů, ale také navrácení plastiky. A okolo sochy může vzniknout relaxační zóna.

Kritici dál bourají Rakousko. Není to ale už po sto letech poněkud překonané?

Mám rád věci, které vyvolávají emoce, podněcují demokratickou diskusi. A tím socha maršála Radeckého, vedle Jana Žižky jednoho z našich nejvýznamnějších vojáků, je. Samozřejmě v rámci rakouské monarchie sloužil svému císaři, mně na tom ale nepřipadá nic špatného. Nemyslím si, že se máme za maršála Radeckého stydět. Dívat se na dějiny 19. století bychom měli s určitým odstupem, vnímat to pozitivní i negativní.