Karel Schwarzenberg pokračuje v polemice o Josefu Václavu Radeckém a jeho významu pro české dějiny. Ve své odpovědi na text Jiřího Paroubka velmi výstižně vysvětluje, proč bychom v rámci objektivního pohledu na dějiny neměli odmítat období Habsburské monarchie.

Jiří Paroubek mě ve svém blogu zde na Aktuálně.cz poctil replikou na můj článek o maršálkovi Radeckém zveřejněném v úterý v Lidových novinách. Dosti útočně, já bych ve věcné diskusi asi nepoužíval invektivy jako prohnilé Rakousko a přivandrovalé cizí šlechtické rody, ale prosím.

Na konci svého článku klade vlastně oprávněnou otázku: „Chceme opravdu navazovat na první Československou republiku anebo na prohnilou monarchii, k níž cítí K. Schwarzenberg zřejmě nostalgický vztah?“

...

Volky nevolky jsme po revoluci mnohem více než na první republiku z dlouhodobého hlediska navazovali právě na monarchii. Dokonce i okresní hejtmanství byly pozůstatkem starého mocnářství.

Tedy uznejme, že monarchie a Habsburkové patří k našim dějinám stejně jako první republika, v obou obdobích se odehrály události, na které můžeme být hrdí, ale taky se v obou obdobích děly věci, za které bychom se měli spíše stydět. Ale hleďme na naše dějiny tak, jak jsou a nesnažme se nějaké období vystrnadit proto, že je nám nesympatické a mluvit pouze o tom sympatickém období.

Celý článek zde: Hleďme na naše dějiny tak, jak jsou