V pondělí 12. března 2018 vyšly v MF DNES dva velmi povedené články věnované aktuální situaci kolem plánované rekonstrukce Malostranského náměstí a možnostem obnovy pomníku maršála Radeckého. Informují o tom, že vinou současného vedení města byl obnovený pomník vypuštěn z návrhu rekonstrukce náměstí, ale zároveň bylo pro něj v projektu ponecháno místo, takže příští vedení Prahy vzešlé z letošních komunálních voleb může ještě rozhodnutí změnit a pomník na náměstí vrátit.

Články z novin přinášíme níže ofocené. Jeden z nich vyšel také v internetové podobě deníku na praha.idnes.cz, můžete si ho přečíst zde: Maršál Radecký zatím na Malostranském náměstí nebude, místo má však vyhrazené.

Předseda našeho spolku Ing. arch. Jan Bárta napsal poděkování za objektivní novinářskou práci šéfredaktorovi MF DNES:

Vážený pane Plesle, v dnešním pražském vydání je článek pana Ludvíka s názvem „Nenáviděný“ Radecký se na náměstí nevrátí. Rád bych autorovi poděkoval za objektivitu textu. Pokud mohu posoudit (a já o Radeckém a jeho pomníku vím asi skoro všechno), podařilo se autorovi uvést všechny podstatné informace. Prosím, poděkujte mu i za nás, kteří o návrat tohoto geniálního sochařského díla do veřejného prostoru usilujeme. Jsem kdykoliv připraven na dané téma, tedy nejen k pomníku, ale i k osobě českého šlechtice a rakouského maršála Radeckého poskytnout podrobnější informace včetně toho, že v  dubnu 2018 bude oznámena veřejná sbírka na obnovu pomníku.

A dodávám, jako žert : grafik, který se pokusil pomník vyretušovat z doprovodného obrázku (vizualizace, úplně vzadu, před protější frontou domů), sice samotný pomník jakoby rozmazal. Avšak podstavec i schody kolem podstavce ponechal. Snad to přinese Radeckému štěstí.

Přeji Vám dobré zdraví a hodně štěstí.

Ing. Arch. Jan E. Bárta

 

2018 03 12 MFD1

2018 03 12 MFD2