V sobotu 11. srpna 2018 byl slavnostně požehnán pramen blahoslaveného císaře Karla I. v Návarově, poblíž Železného Brodu (mapa).

Akce byla pořádána Svazem c. k. vojenských vysloužilců zemí Koruny české spolu s Korunou Českou (monarchistickou stranou Čech, Moravy a Slezska) za hojné účasti lidí z okolí i z daleka, mezi nimi i několika členů našeho spolku. Pramen byl přítomným knězem požehnán a vedle něj byl na památku zasazen dub.

Pramen se nachází v údolí řeky Kamenice nedaleko Návarovského mostu a penzionu Rusalka. Voda tu vytéká z prudkého svahu pod skalkou u červené turistické značky. Přestože v minulosti byl pramen mezi místními známý, už dlouhá léta byl ucpaný a voda vytékala skrytě do podloží a podmáčela turistickou cestu. Jiří Šubrt, člen Svazu c. k. vojenských vysloužilců, pramen v roce 2017 vyčistil, vysekal lože pramenu, uložil hrdlo a vyzdil podezdívku. Poté byla nad pramen upevněna dřevěná deska, s barevným vyobrazením císaře a jeho jménem, které je zároveň i jménem pramenu. Voda z pramene je krystalicky čistá, chutná a obsahuje léčivé složky, pramen má vydatnost až 3 l za minutu.

U příležitosti akce dostal předseda našeho spolku darem skleněnou sošku maršála Radeckého.

IMG 6813 600 IMG 6808 600 Barta Radecky