V čísle 44/20 časopisu Reflex vyšel obsáhlý článek Marie Terezie a ti druzí, který je už na titulní straně časopisu uvozen titulkem „Češi se obracejí do minulosti, milují Habsburky“. Pojednává o zajímavé vlně obnovovaných i nově zřizovaných pomníků a dalších uměleckých děl ve veřejném prostoru, upomínajících na české panovníky z Habsburského rodu i další osobnosti s nimi spjaté, jako je náš maršál Radecký. Všímá si toho, že v posledních několika letech, a předeším v roce 2020 se jedná o nepřahlédnutelný trend, naznačující změnu smýšlení české veřejnosti o tomto období naší historie.

Toto se v článku píše o připravovaném navrácení pomníku maršála Radeckého na Malostranské náměstí:

Od osazení erbu Svaté říše římské na Pražském hradě pak uplynulo jen několik dnů (a znovu připomeňme, že jde o akty zcela autonomní a na sobě zcela nezávislé), když rada měst ské části Praha 1 přijala usnesení, v němž podpořila návrat pomníku maršála Josefa Václava Radeckého z Radče na Malostranské náměstí. Také ten byl totiž na ja ře roku 1919 roze rozebrán a převezen do lapidária na pražském Výstavišti. Znovu s argumentem, že jde o symbol protinárodní rakouské monarchie, tentokrát doplněným odkazem na Radeckého válečné počínání v (nyní spojenecké) Itálii.

A důvod rozhodnutí radních?

„Maršál Radecký byl velkou postavou, či dokonce velikánem naší historie a já nedám na řeči, že byl s někým nebo zas proti  někomu. Jednoduše je součástí českých dějin - takových, jaké jsou. Navíc jeho pomník patří mezi nejkrásnější, i když se jen těžko bude moci vrátit na Malostranské náměstí v původní velikosti," vysvětluje místostarostka prvního pražského obvodu Eva Špačková (ODS).

Součástí článku je také rozhovor s historikem Jiřím Rakem, který se specializuje na dějiny 19. století a je také jedním z patronů našeho spolku. Jiří Rak vysvětluje současný trend:

„Já myslím, že je ve své podstatě úplně přirozený. Není přece možné škrtnout nastálo tři století z českých dějin a tvářit se, že vůbec neexistují. Zvlášť když během tolik proklínaného temna vznikl ve skutečnosti moderní český národ."

Celý článek si můžete přečíst (po zaplacení předplatného) na webu Reflex.cz

2020 10 Reflex Marie Terezie a ti druzí Radecky