Na webu Pražský noviny vyšel článek o aktuální situaci kolem pomníku maršála Radeckého.

Přelom července a srpna je spojen se dvěma významnými událostmi spojenými s c. a k. polním maršálem Josefem Václavem Radeckým z Radče…

1. srpna 1784 se započala jeho vojenská kariéra, když v osmnácti letech vstoupil jako kadet do 1. kyrysnického pluku c. a k. rakouské armády v Gyöngyösi. A 21. července 2020 schválili naši radní záměr na opětovnou instalaci pomníku.

Slovutný český stratég rakouské armády Italy na bojištích opakovaně porazil. I proto se Spolek Radecký obrátil na italského ambasadora Francesca Saveria Nisia kvůli stanovisku k návratu pomníku na Malou Stranu. Monument by měl totiž stát jen pár desítek metrů od rezidence italského velvyslanectví. „Itálie nebude mít námitky, pokud se naše autority rozhodnou pomník Radeckého obnovit,“ komentoval diplomatovu odpověď Jan Bárta, předseda Spolku Radecký. Vedení tohoto sdružení nechalo zpracovat pro pražské komunální politiky studii architektů a dalších expertů například s urbanistickou studií, způsobem obnovení pomníku, návrhem jeho umístění a dalšími údaji. Spolek jednal s náměstky primátora, v srpnu chystá debatu se senátory. „Připravujeme i představení studie Komisi pro veřejnou plastiku magistrátu v srpnu,“ sdělil Jan Bárta.

Celý článek: Pražský noviny