Pro zajímavost sdílíme článek o kulinářské tradici vídeňského řízku, který je jak známo se jménem Josefa Václava Radeckého nerozlučně spojen.

O českém polním maršálovi, rakouském císaři a sloním uchu. Příběh řízku se poslouchá jako pohádka.

Zatímco původ svíčkové či „knedla zela“ nelze pořádně vystopovat, smažený řízek se může pochlubit dlouhým „šlechtickým“ rodokmenem. A je zajímavé, že jednu z hlavních rolí v jeho příběhu sehrál český maršálek, který specialitu představil rakouskému císaři. Do Vídně ji ovšem nepřinesl z rodných Čech, nýbrž z italského bojiště.

Vojevůdce a labužník

Kulinární historie tvrdí, že první řízky si smažili Arabové. Nešlo o řízky vepřové, ale telecí, neboť konzumaci vepřového masa islám z hygienických důvodů zakazuje. Do Evropy se řízek s největší pravděpodobností dostal přes Sicílii, která byla v 10. a v 11. století v arabských rukou. Zdomácněl ovšem o tisíc pět set kilometrů severněji, tedy v Miláně, kde již získal své první jméno – cotoletta alla milanese.

A právě zde řízek objevil český šlechtic Josef Václav Radecký z Radče (1766–1858), skvělý vojevůdce v císařských službách, který svou kariéru dotáhl až k titulu polního maršála a generálního guvernéra Lombardsko-benátského království.

Radecký byl velký labužník, rychle si zamiloval italskou kuchyni včetně lahodné kotletky připravené z mléčného telecího masa (tedy z masa telat, která byla pouze krmená mateřským mlékem) obaleného ve směsi strouhanky a parmazánu a osmaženého na oleji.

Císařovo zamilované jídlo

A právě tuto delikatesu představil mladému císaři Františku Josefovi I., který v roce 1848 coby osmnáctiletý mladík nastoupil na císařský trůn. Ten si řízek okamžitě zamiloval – společně s vařenou hovězí špičkou patřil po celý život k jeho nejoblíbenějším pokrmům.

Celý článek si můžete přečíst na zpravodajském serveru Seznam Zprávy.