Setkání u příležitosti 156. výročí odhalení pomníku maršála Radeckého se tradičně uskutečnilo v prostorách Lapidária Národního muzea, za rekordní účasti (odhadem) 140 hostů.

Zprávu o postupu příprav na obnovení pomníku, o Ideové studii zpracované naším Spolkem Radecký 1766–2016, o četných zprávách v tisku i televizi z poslední doby a především o výsledku veřejné anonymní soutěže na úpravu Malostranského náměstí podal v úvodu setkání předseda Spolku pan architekt Jan Bárta. Konstatoval, že představa o významu osobnosti maršála Radeckého a návratu pomníku se stává přijatelnější stále většímu okruhu lidí, včetně úředních míst.

Poté přítomní vyslechli umělecko-historickou úvahu prof. Víta Vlnase na téma motivu vojevůdce, neseného na štítě jeho vojáky v dějinách a ve výtvarném umění;  prof. Vlnas důkladně osvětlil tento často popisovaný koncept tvůrců pomníku.

PhDr. Dana Stehlíková pak zajímavě informovala o výtvarných artefaktech ve sbírkách Národního muzea, představujících příslušníky Habsburského domu.

Před začátkem další části programu přítomní zazpívali císařskou hymnu (zpívali jsme, neboť vysadila reprodukce připravené nahrávky). Všichni přítomní se shodli, že byla právě založena nová tradice – napříště budeme císařskou hymnu vždy jen zpívat!

Následovalo zamyšlení dr. Milana Nováka nad duchovním rozměrem osobnosti císaře a krále Karla I. Rakouského u příležitosti 10. výročí jeho blahoslavení papežem Janem Pavlem II. Obsah předneseného textu zanechal v přítomných hluboký dojem, stejně jako páně Novákova informace o posvěcení kamene, přivezeného příslušníky 28. pěšího pluku Praha z italského bojiště, při mši svaté 11.11. 2014 na Den veteránů.

Předem neplánovaným překvapením bylo udělení Pamětního mobilizačního kříže 1914– 2014 Zeměbraneckým 28. pěším plukem Praha předsedovi Spolku Radecký 1766–2016 arch. Janu Bártovi. On sám považuje toto ocenění, kterého si mimořádně váží, za ocenění práce celého Spolku, jeho patronů, členů i podporovatelů, a za povzbuzení pro budoucí zápasy o jiné čtení české historie a osobnosti maršála Radeckého i o návrat jeho pomníku do veřejného prostoru.

Poté se přítomní odebrali do Habsburského sálu Lapidária, kde je nově instalována busta našeho zatím posledního císaře a krále bl. Karla I. Rakouského ze sbírek Národního muzea.  U zahalené busty stáli čestnou stráž příslušníci 28. pěšího pluku Praha a za jejich asistence a velkého zájmu přítomných bustu slavnostně odhalil ředitel Historického muzea pan PhDr. Marek Junek. K bustě jsme pak položili růži se stuhami s nápisy Spolek Radecký 1766–2016 a Blahoslavený Karle, oroduj za nás.

Setkání v Lapidáriu pak bylo ukončeno přípitkem památce bl. Karla, maršála Radeckého i zdaru našeho dalšího společného díla. V průběhu slavnosti se do řad členstva a podporovatelů Spolku přihlásila řada přítomných, které mezi sebou srdečně vítáme!

Zde se vskutku sluší zvolati: Viribus Unitis !

Redakce webu radecky.org

Odkazy: text zprávyfotogalerie.